Oświadczenie sprawcy kolizji. Warto wozić je w swoim pojeździe

Każdy kierowca wie, że może nie niezbędne, ale wskazane jest wożenie takich dokumentów jak dowód rejestracyjny i dowód opłacenia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Trzeba też wozić ze sobą prawo jazdy, uprawniające do prowadzenia danego typu pojazdów. Mało kto jednak zwraca uwagę na to by zabrać ze sobą czyste druki oświadczenia sprawcy kolizji. Nikt oczywiście nie myśli o tym, że kolizja może się zdarzyć, jednak tak może być. Oświadczenie sprawcy kolizji warto więc ze sobą zabierać.

Kolizja może wydarzyć się w każdej chwili

Jeśli poruszamy się samochodem lub innym pojazdem, oczywiście dbamy o to by jechać zgodnie z przepisami i bezpiecznie. Niestety kolizja może wydarzyć się zawsze, zarówno z naszej winy, jak i z winy innego użytkownika drogi. W takich sytuacjach oświadczenie sprawcy kolizji bardzo się przydaje, szczególnie, jeśli winnym jest inny kierowca. Może on oczywiście przyznawać się do tego, że spowodował kolizję, jednak za dzień lub dwa może zmienić zdanie i podawać inne okoliczności wypadku. Jeśli bezpośrednio po kolizji na miejscu zostanie spisane oświadczenie, trudniej będzie mu wycofać się ze swoich słów. Każdy ubezpieczyciel takie oświadczenie na pewno weźmie pod uwagę, a dane zawarte na tym dokumencie będą dla niego wiążące. 

Oświadczenie powinno zawierać dane sprawcy

Po kolizji nie ma potrzeby kontaktowania się ze sprawcą, czy żądania od niego jakichkolwiek dokumentów, oczywiście jeśli wszystko zostało zapisane na oświadczeniu sprawcy. Koniecznie należy tam zapisać pełne dane sprawcy i numer polisy, oraz czas i datę kolizji. Dobrze jest też opisać, a najlepiej narysować jak doszło do kolizji. Takie oświadczenie sprawca powinien czytelnie podpisać swoim nazwiskiem i przekazać kierowcy, którego auto w kolizji zostało uszkodzone. Kierowca, który ma takie oświadczenie nie będzie musiał kontaktować się ponownie ze sprawcą. Wszystko w tym momencie będzie mógł załatwić ubezpieczyciel. Poszkodowany w kolizji może się zgłosić do ubezpieczyciela, u którego sprawca ma wykupioną polisę OC. Nic nie stoi też na przeszkodzie by z ubezpieczycielem sprawę załatwić telefonicznie. Wtedy najczęściej do poszkodowanego w kolizji szybko przyjeżdża rzeczoznawca ubezpieczyciela. Obejrzy on uszkodzony samochód i oświadczenie sprawcy. Dokona pomiarów i sporządzi dokumentację fotograficzną. 

Oświadczenie można spisać na dowolnym papierze

Oczywiście oświadczenie sprawcy kolizji można spisać na dowolnym kawałku papieru, na czymkolwiek. W stresie spowodowanym kolizją możemy jednak zapomnieć co w takim oświadczeniu powinno się znaleźć. Na gotowym oświadczeniu wszystko co konieczne jest już wypisane. Wystarczy wypełnić wymagane pola, na koniec zaś poprosić sprawcę kolizji o podpisanie tego dokumentu. Dobrze też po wypadku wykonać zdjęcia aut. Fotografie mogą być potrzebne.